Zaznacz stronę

Skuteczne przywództwo wzbudza odpowiedzialność i zaangażowanie menedżera i pracownika cz. II.

                                                                                                              „Sztuka przywództwa to sztuka przekonywania ludzi,

                                                                                                             by powierzone zadania wykonywali dobrowolnie”

                                                                                                                                                             Kenneth Blanchard

Jedną z podstawowych umiejętności, jaką powinien legitymować się każdy manager, jest skuteczne kierowanie podległym zespołem. Brzmi to banalnie ale nie jest to łatwe zadanie, zwłaszcza że praca na stanowisku kierowniczym wiąże się z wieloma niejednokrotnie trudnymi wyzwaniami. Dopasowanie się do konkretnej kultury organizacyjnej, stworzenie zgranego zespołu, a na końcu właściwe zarządzanie – zrealizowanie tych celów może być łatwiejsze dzięki dokładnemu poznaniu nowoczesnych technik kierowania zespołem, które jednocześnie wzbudzają odpowiedzialność.

Jaka jest zatem różnica między kierowaniem a skutecznym kierowaniem?

Skutecznie kierowanie jest nastawione na tworzenie warunków, w których pracownik czy też współpracownik ma szansę osiągnąć sukces w drodze przejmowania odpowiedzialności. Czyli pracując, realizuje swoje zadania i cele organizacji, ma jednocześnie szansę poczuć wewnętrzną satysfakcję z tego, co zrobił dla siebie i innych.

Korzyścią, jaką daje skuteczne kierowanie, jest:

  • wewnętrzna odpowiedzialność pracowników za powierzone cele i zadania,
  • zaangażowanie i motywacja do działania,
  • chęć dzielenia się wiedzą i doświadczeniem,
  • otwarty feedback dla siebie i innych,
  • budowanie relacji opartych na dialogu.

Należy wziąć pod uwagę, że nie ma jednego najlepszego stylu skutecznego kierowania, ale istnieją optymalne zachowania w ramach kierowania, które wspierają rozwój pracowników

Proces skutecznego kierowania opiera się na 6 elementach:

  • Motywowanie pracownika,
  • Wsparcie w rozwoju,
  • Trenowanie umiejętności,
  • Doradztwo w wykonywaniu nowych zadań,
  • Delegowanie zadań,
  • Partnerstwo we współpracy.

Każdy z  wyżej wymienionych etapów rozwoju jest bardzo istotny, w każdym z tych etapów najważniejsze jest podejście przełożonego, gdyż to właśnie wtedy kształtują się nawyki pracownika. Realizacja wszystkich elementów jest niezbędna, aby pracownik w pełni wziął odpowiedzialność za swoje zadania. Jest to również gwarancja, że pracownik przejdzie z procesu odtwarzania do procesu tworzenia.

Model rozwoju potencjału pracowników wg Blancharta wspiera dialog między kadrą kierowniczą a pracownikami, zachęca również pracowników do określania i definiowania swoich potrzeb. Jest również kwintesencją tego, czego pracownicy oczekują od swoich przełożonych w celu rozwoju swoich kompetencji, motywacji, wiary w siebie a tym samym swojej efektywności.

Nawet, jeśli Ci się wydaje, że nie masz czasu na bliższe poznanie swoich pracowników i ich prawidłowe poprowadzenie, to czas byś zmienił swoje nastawienie. Odpowiednie kierowanie wyzwala ich maksymalny potencjał, a świadomość pracownika, że jest ważny dla swojego szefa czy też zespołu, jest nieocenionym motywatorem budującym zaangażowanie, lojalność i wysokie wyniki.

Szefie, pamiętaj, że efektywność Twoich pracowników w bardzo dużej mierze zależy od umiejętności skutecznego kierowania.