Metodologia Lean jest związana z rozwojem Toyoty i pojawieniem się japońskiej produkcji, a także późniejszą adaptacją metodologii w wielu różnych branżach w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie.
Ale jednym z obszarów, w których większość ludzi prawdopodobnie nie kojarzy Lean, jest gabinet dentystyczny.
Może powinni. W niedawnym artykule redaktor Dental Economics, Chris Salierno, twierdzi, że nadszedł czas, aby dentyści nauczyli się włączać strategie, narzędzia i taktyki Lean do swoich praktyk.
Salierno znajduje inspirację w Toyota Production System (TPS), który stanowi podstawę Lean, w tym produkcji Just-In-Time. Napisał, że TPS pomógł stworzyć potęgę gospodarczą Japonii po II wojnie światowej poprzez zwiększenie wydajności i zmniejszenie ilości odpadów.
„Lekcje płynące z TPS są przeznaczone nie tylko dla dużych producentów” – napisał Salierno. „Małe firmy – a nawet gabinety dentystyczne – mogą przyjąć filozofię Toyoty i dostosować ją do własnych celów”.
Jak Lean może ulepszyć dentystów
Salierno koncentruje się na zastosowaniu Lean do efektywności biura. Zawiera szereg narzędzi Lean, które sprawdzą się w gabinecie dentystycznym.
Kaizen: Termin ten odnosi się do koncepcji skupienia zespołu pracowników, aby skupili się tylko na jednym wyzwaniu, znalezieniu pierwotnych przyczyn problemu, a następnie opracowaniu rozwiązań.
PDCA: Plan, Wykonaj, Sprawdź, Działaj. To szybki, systematyczny sposób rozwiązywania problemów, wdrażania rozwiązania, sprawdzania, czy działa, czy nie, i wprowadzania niezbędnych zmian w celu poprawy wyników. (Sprawdza się również w przypadku postanowień noworocznych.)
Just-in-Time: Podstawową ideą stojącą za produkcją Just-in-Time jest zmniejszenie ilości zapasów poprzez lepsze obliczenie tego, co będzie potrzebne do wyprodukowania towarów na podstawie popytu konsumentów. Salierno sugeruje, że może to pomóc dentystom w ustaleniu miesięcznego budżetu na materiały, który pozwoli na utrzymanie stałych kosztów i około 5% do 7% kosztów ogólnych.
Sugeruje również, aby dentyści zapoznali się z Gembą, która polega na tym, że menedżerowie (w tym przypadku dentysta) uczą się procesów w swoim gabinecie, spędzając czas z pracownikami, aby dowiedzieć się, co robią na co dzień.
Pierwszy na świecie dentysta Lean
Salierno nie jest jedynym dentystą popierającym stosowanie Lean. W latach 90. w Jacksonville na Florydzie dentysta Sami Bahri pojawił się w swoim gabinecie jako praktykujący Lean, zdobywając tytuł „Pierwszego na świecie dentysty Lean”. Pojawił się jako główny mówca na konferencji Shingo Prize, corocznej imprezie, która honoruje postępy i osiągnięcia biznesowe. Niedawno Bahri wydał drugie wydanie swojej książki „Dentysta Lean: ustanowienie jednoczęściowego przepływu w środowisku pacjenta”.
„Zanim dowiedziałem się o Lean, przestudiowałem każdy dostępny system zarządzania, próbując dowiedzieć się, dlaczego pomimo stosowania systemów dentystycznych nadal mamy nierozwiązane problemy” – powiedział Bahri w wywiadzie. „W naszych rękach tylko Lean dokonał dużej różnicy na wszystkich poziomach, tj. Rentowności, jakości, doświadczeniu pacjentów, poziomie stresu itp.”
Zaadoptował jednoczęściowy przepływ Lean do przepływu jednego pacjenta. Powiedział, że w kontekście stomatologii „Przepływ dla jednego klienta oznacza, że kiedy zacząłeś pracować nad pacjentem, nie powinieneś przerywać leczenia ani mieć żadnych opóźnień między różnymi dostawcami, dopóki ich jama ustna pacjenta nie będzie całkowicie zdrowa”.
Zastosowanie Lean do zarządzania pacjentami
Inny dentysta, Roger Levin, koncentruje się na wykorzystaniu Lean do rozwiązywania procesów, które obejmują sposób, w jaki dentyści zarządzają swoimi pacjentami. Stosując strategie Lean do typowych problemów w gabinetach dentystycznych związanych z produkcją i rentownością, Levin sugeruje, że dentyści mogą osiągnąć następujące kamienie milowe.
- Utrzymuj 98% wszystkich aktywnych pacjentów w harmonogramie przez cały czas
- Aktywuj ponownie 35% wszystkich nieaktywnych pacjentów w ciągu ostatnich trzech lat
- Zmniejsz liczbę niepojawień i odwołań do 1% wszystkich zaplanowanych spotkań
Pisząc również w Dental Economics, Dennis McCafferty, Lean Six Sigma Black Belt, powiedział, że narzędzia i techniki Lean wspierają lepsze procesy w gabinetach dentystycznych. Wskazał na dwa kluczowe wskaźniki dotyczące skuteczności, które mogą zastosować dentyści: ilość czasu, jaki pacjenci spędzają na bezpośredniej opiece vs. w porównaniu z innymi czynnościami (powinno to być od 60% do 80% opieki bezpośredniej).
W swoim artykule dla Dental Economics Salierno powiedział, że stosowanie Lean może prowadzić do zmian kulturowych w gabinecie dentystycznym.
Najnowsze komentarze