Zaznacz stronę

Istnieją setki różnych strategii zarządzania, które są stosowane w firmach na całym świecie. Kiedy naprawdę potrzebujesz dotrzeć do sedna pracy i ulepszyć istniejące procesy, należy wziąć pod uwagę koncepcję Gemby. Gemba to termin i koncepcja, która pochodzi z Japonii, ale od tego czasu została przyjęta przez firmy na całym świecie.

Termin Gemba oznacza „rzeczywiste miejsce” i jest używany do opisania lokalizacji w firmie, w której wykonywana jest praca. Na przykład w środowisku fabrycznym Gemba byłaby halą produkcyjną, w której pracownicy obsługują maszyny wytwarzające różne produkty. Fakt, że przełożeni i inne osoby spędzają czas w tym obszarze, pomoże im lepiej zrozumieć, jak się sprawy mają i jakie zmiany są potrzebne do wprowadzenia ulepszeń.

„Spacer Gemba”

Jednym z najlepszych sposobów, w jaki ktoś może zacząć stosować koncepcje Gemba, jest zaplanowanie regularnych spacerów Gemba w obszarach, za które jest odpowiedzialny. Spacer Gemba ma miejsce, gdy przełożony lub inna osoba przechodzi przez miejsca, w których wykonywana jest praca. Daje im to możliwość rzeczywistego oglądania wykonywanej pracy, co może dać im pomysły na wprowadzenie ulepszeń.

Być może największą korzyścią ze spaceru Gemba jest to, że przełożony może spędzać czas na rozmowie z pracownikami pierwszej linii. To ludzie, którzy będą wiedzieć, jakie przeszkody napotyka firma przy produkcji, a także mają wiele świetnych pomysłów, jak można to naprawić. Ci, którzy wykonują tego rodzaju pracę na co dzień, mają znacznie większe spostrzeżenia potrzebne do wprowadzenia ulepszeń niż osoby, które spędzają większość dnia w biurze.

Oglądaj – słuchaj – ucz się

Podczas spaceru ważne jest, aby mieć właściwe nastawienie. Celem nie jest wyjście na halę produkcyjną i rozpoczęcie wydawania instrukcji, jak można poprawić sytuację. Zamiast tego przełożony powinien wyjść i spędzić czas na oglądaniu, słuchaniu i uczeniu się jak najwięcej na temat wykonanej pracy.

Podczas wykonywania tej czynności zadawaj pytania pracownikom, którzy pracują w okolicy. Pomoże Ci to nie tylko dowiedzieć się więcej o tym, jak wygląda proces realizacji, ale także pomoże zbudować zaufanie i dobre relacje z pracownikami. Z czasem może to doprowadzić do znacznie lepszego środowiska pracy zarówno dla Ciebie, jak i dla pracowników. Im bardziej pracownicy są przekonani, że zespół zarządzający działa w ich najlepszym interesie, tym chętniej będą pomagać w znalezieniu lepszych sposobów wykonania pracy. W końcu tego typu spacery Gemba mogą pomóc stworzyć środowisko ciągłego doskonalenia.

Czerp korzyści z ciągłego doskonalenia

Jedną z ważnych rzeczy, o których należy pamiętać, jeśli chodzi o koncepcję Gemby, jest to, że nie jest to jednorazowy proces. Przełożeni nie powinni co roku spędzać jednego dnia w hali produkcyjnej i spodziewać się znaczącej poprawy. Zamiast tego powinno to być coś, co jest wykonywane regularnie w celu ciągłego ulepszania tego obszaru.

Wielu kierowników planuje dzień lub pół dnia w hali produkcyjnej przynajmniej raz w tygodniu. Zainwestowanie takiej ilości czasu w Gemba pomoże im naprawdę dobrze zrozumieć wykonywaną tam pracę. Najlepiej, gdyby było to zaplanowane o różnych porach dnia i w różne dni tygodnia, aby upewnić się, że zawsze rozumieją, co się dzieje.

Firmy, które zmuszają swój zespół zarządzający do spędzania czasu tam, gdzie wykonywana jest praca, zawsze będą miały przewagę nad konkurencją.