Zaznacz stronę

Wielu powiedziałoby, że jeśli zajmujesz się przywództwem, zajmujesz się także przeciwnościami losu. W końcu przywództwo oznacza bezpośrednie stawienie czoła wyzwaniom.

Bez względu na to, gdzie jesteś w swoim życiu i karierze po drodze będziesz konsekwentnie stawiał czoła wyzwaniom i przeszkodom. Przyjrzyjmy się przekonaniom, które powodują, że niektórzy odnoszą sukcesy tam, gdzie inni zawodzą. Życie nie jest łatwe i niesprawiedliwe dlatego na pewno rzuci wyzwanie nawet najlepszym liderom. Staniesz przed wyzwaniami fizycznymi, umysłowymi, finansowymi lub relacyjnymi. Zamiast walczyć lub poddać się, ważne jest, abyś rozwinął umiejętność uczenia się na podstawie niepowodzeń. Krótko mówiąc, radzenie sobie z barierami, przeszkodami i niepowodzeniami wymaga zarówno postawy, jak i umiejętności. Czy masz zatem umiejętności i perspektywę, aby rozwijać się pod presją i odnosić sukcesy, czy też implodujesz w obliczu wyzwania?

 

Każdy, kto kiedykolwiek uruchomił nową inicjatywę, rozumie nieuchronność napotkania licznych barier w cyklu życia każdego projektu. Różnica między tymi, którzy odnoszą sukces, a tymi, którzy ponoszą porażkę, polega na ich spojrzeniu na bariery, które napotykają po drodze. Ludzie często potykają się nawet o najmniejsze przeszkody, a jednocześnie zbyt łatwo uznają te rutynowe zmiany prędkości za racjonalne usprawiedliwienie swoich niepowodzeń.

 

Niepowodzenia i trudności są nieuniknioną częścią życia. Choć często podważają nasze umiejętności i temperament, to ci, którzy chcą poświęcić czas na ocenę napotkanych przeszkód i którzy odmawiają poddania się różnym próbom, są tymi którym się uda. Jeśli chcesz osiągnąć trwały sukces w świecie biznesu, zdolność pokonywania barier musi stać się Twoją pasją.

 

Z pewnością można namalować bardziej złożony obraz tego, co jest potrzebne do pokonania wyzwań, powołując się na teorie ezoteryczne, ale prawda jest taka, że jedyną rzeczą, którą trzeba pokonać, jest zaprzestanie narzekań na wyzwania lub przeszkody i poświęcenie czasu na rozwiązywanie problemów oraz tworzenie rozwiązań opartych na wynikach. Jeśli celem jest przedostanie się na drugą stronę ściany, tak naprawdę nie ma znaczenia, czy przejdę nad ścianą, pod ścianą, wokół ściany czy przez ścianę… Po prostu przejdę na drugą stronę. Chociaż mogę poświęcić trochę czasu na ocenę najskuteczniejszej strategii przedostania się na drugą stronę, to ostatecznie moje skupienie na taktycznej realizacji podboju będzie determinowało mój sukces. Uprzedzenie do działania jest zawsze lepszą ścieżką niż padanie ofiarą paraliżu analizy. Wykorzystuj przeszkody i niepowodzenia jako okazję do szlifowania swoich umiejętności. Pamiętaj, że „Pesymista widzi trudność przy każdej okazji; optymista widzi okazję na każdym poziomie trudności. ” – Winston Churchill.