Zaznacz stronę

Jeśli Ty lub Twój zespół nigdy nie pracowaliście zdalnie, z pewnością jest to wyzwanie, niezależnie od tego, czy jesteś pracownikiem czy liderem, może to być frustrująca zmiana. Większość naszego zespołu w DB77 Consulting pracuje zdalnie od lat. Korzystanie z Internetu i doskonalenie umiejętności używania narzędzi do pracy zdalnej umożliwiło nam wirtualną współpracę z klientami przez telefon lub wideo w mgnieniu oka.

Dla tych, którzy dopiero zaczynają pracę zdalną, chcielibyśmy podzielić się poradami na temat tego, jak sprawiliśmy, by ten proces działał w naszej firmie. Poniżej przedstawiamy parę wskazówek, które mogą przyczynić się do usprawnienia pracy w takim trybie:

  1. Utrzymuj poranną rutynę w taki sam sposób w jaki robiłeś/aś to dotychczas, gdy chodziłeś/aś do biura. Pamiętaj o zachowaniu podobnych godzin budzenia, higieny i śniadania. Przechodząc w tryb pracy zdalnej łatwo jest o opóźnienie tych czynności, dlatego warto o tym pamiętać – podniesie to produktywność w ciągu całego dnia.
  2. Nie wahaj się wchodzić w interakcje ze swoimi zdalnymi współpracownikami w taki sam sposób, jak w tradycyjnym środowisku biurowym. Może się to wydawać nieco niezręczne, szczególnie, gdy jesteśmy tak przyzwyczajeni do SMS-ów i tradycyjnych połączeń głosowych, ale zastosowanie rozmowy wideo, aby po prostu się przywitać, sprawdzić, jak minął weekend lub zapytać o nadchodzące plany pozwolą na poczucie odświeżenia i wyjścia z monotonii codziennej pracy. Zastosuj tę metodę również do spotkań służbowych on-line. Zapewniamy Was – spotkanie łatwiej się prowadzi, gdy widzimy interlokutorów.
  3. W miarę możliwości spróbuj ubierać się tak jak w przypadku tradycyjnej roli w biurze. Pomaga to mentalnie przygotować się do pracy i przestawia sposób myślenia co zwiększa wydajność.
  4. Bardzo ważne jest stworzenie środowiska pracy wolnego od zakłóceń. Często, kiedy po raz pierwszy myślisz o pracy w domu, twój umysł może sprawić, że zobaczysz siedzenie na kanapie w wygodnych ubraniach i telewizorem w tle. NIE RÓB TEGO. Nawet jeśli jest to tylko narożnik w salonie, musisz skonfigurować miejsce przeznaczone wyłącznie do pracy. Zalecamy miejsce, w którym inni domownicy nie będą przeszkadzać oraz takie w którym obowiązki domowe nie odwrócą naszej uwagi.
  5. Rób przerwy. Kiedy już rozwiążemy problem z odpowiednim miejscem przygotowanym do pracy może pojawić się inne wyzwanie – nie wstawanie od biurka przez pół dnia. Podczas, gdy w biurze mamy mnóstwo naturalnych przerywników pracy to w domu przy odpowiednich warunkach nikt nam nie przeszkodzi co może doprowadzić do „zasiedzenia się”. Pamiętaj o narzuceniu sobie przynajmniej paru kilkominutowych przerw w trakcie dnia.

To tylko niektóre ze sposobów, które mogą pomóc zwiększyć wydajność i motywację podczas pracy w domu. Zapewniamy, że są to wypróbowane i przetestowane wskazówki – wierzymy, że Wasze fizyczne i psychiczne przejście do zdalnego środowiska pracy będzie płynne i odbędzie się bez komplikacji.