Zaznacz stronę

W pewnym momencie prawie wszyscy zmagają się z wątpliwościami. I prawie wszyscy myślą, że tylko oni je mają.

Zwątpienie w siebie jest uczuciem niemal uniwersalnym. Najmądrzejsi ludzie najbardziej wątpią w siebie. Dlaczego?

  1. Skupiają się na rzeczach, których nie znają, a nie na tym, w czym są dobrzy. Wychodzą poza swoją strefę komfortu. Wniosek? Jeśli spędzasz większość czasu, pracując nad czymś, co nie jest Twoją mocną stroną, prawdopodobnie będziesz wątpić w siebie.
  2. Mówią sobie, że inni mają więcej doświadczenia. Nawet jeśli nie jesteś doświadczony, ale masz umiejętności lub wiedzę, której im brakuje, jesteś ekspertem. Pozwól sobie uwierzyć, że to, co wiesz, jest cenne i użyteczne, da ci pewność, której potrzebujesz.
  3. Nie wierzą, że mają odpowiednie umiejętności. Musisz gdzieś zacząć – nieważne czy to twoja pierwsza praca, czy twój własny biznes. Praktycznie nikt nie ma wszystkich umiejętności wymaganych do bycia świetnym liderem od samego początku. Poznanie umiejętności, których potrzebujesz w obecnej sytuacji, daje ci siłę – i czyni cię inteligentnym liderem.
  4. Zbytnio dbają o to, co myślą inni. Łatwo jest utknąć w tym, co ludzie mówią o tobie. Jeśli zbytnio skupisz się na tym, co myślą inni ludzie, nigdy nie nauczysz się myśleć samodzielnie. Przestań się martwić i skup się na robieniu wszystkiego, co w twojej mocy.
  5. Obawiają się, że nie są wystarczająco dobrzy. Zwłaszcza, gdy masz do czynienia z czymś nowym, możesz odczuwać strach, że nie jesteś wystarczająco dobry do wykonania tego zadania. Ten wewnętrzny głos jest twoim umysłem próbującym cię chronić, ale nie potrzebujesz ochrony. Musisz tylko wiedzieć, że jesteś dobry, a następnie zaryzykować.
  6. Pozwalają, by miniony błąd wyłonił się z teraźniejszości. Błędy – zwłaszcza te o trwałych konsekwencjach – często pozostawiają ludzi poważnie wątpiących w ich umiejętności. Pozwól, by te błędy stały się lekcjami, bez rozwodzenia się nad nimi. Czasami rzeczy muszą się rozpaść, zanim zostaną z powrotem połączone.
  7. Są zajęci konkurowaniem ze wszystkimi innymi. Zawsze kuszące jest porównywanie się z kolegami i koleżankami, ale o wiele bardziej produktywne – i zdrowsze – jest podsumowanie tego, kim jesteś i w czym jesteś dobry. Pamiętaj, że masz mocne strony, których inni ludzie nie posiadają i że jedyną osobą, z którą możesz naprawdę konkurować, jesteś Ty sam.

Pewność siebie można zdefiniować jako wiarę, że jesteś zdolny i kompetentny. To świadomość, że nie musisz się do nikogo porównywać Kiedy wiesz, że jesteś w stanie, możesz podjąć działanie niezależnie od wątpliwości. Nie możesz żyć dla innych ludzi. Musisz zrobić to, co jest dla ciebie odpowiednie.