Zaznacz stronę

Każdy odnoszący sukcesy lider ma swój własny sposób komunikowania się. Najlepsi mają moc mówienia – nauczyli się sprawiać, że ich słowa mają pozytywny wpływ.

Komunikacja przywódcza jest ważna, ponieważ rzeczy, które mówisz, mogą mieć efekt nie tylko w organizacji, a nawet poza nią.

Każdy przywódca musi znaleźć zestaw wyrażeń, które sprawiają, że ludzie czują, że mają znaczenie. Dla każdego jest to coś innego, ale oto kilka przykładów:

„My” zamiast „ty” i „I.” Zaimek „my” zamiast „ty” i „ja” – wzmacnia innych i przekazują znaczenie zespołu. Podkreślają równość i pomagają w pokonaniu dystansu między członkami zespołu a kierownictwem.

„Co o tym sądzisz?” Zamiast „To jest to, o czym myślę”. Łatwo jest powiedzieć ludziom, co mają robić, ale jest to pośredni sposób na stwierdzenie, że nie masz zaufania do ich osądu. Zamiast tego pokaż im, że ich pomysły są cenne i że wierzysz w nich wystarczająco, żeby szerzyć ich idee.

„Wierzę w ciebie” zamiast „Udowodnij, że potrafisz”. Proszenie kogoś o udowodnienie, że coś potrafi, może pochodzić tylko z nieufności. Gdy zamiast tego wyrażasz swoją wiarę w kogoś, dajesz mu szansę udowodnienia, do czego jest zdolny.

„Dlaczego nie?” Zamiast „Nie sądzę”. Chcesz być liderem, który jedynie neguje pomysły lub nowy sposób myślenia? Pracuj, aby być otwartym i sprawnym, aby wypróbować nowe rzeczy i uzyskać nowe wyniki.

„Możemy” zamiast „nie możemy”. Każda pozytywna wiadomość jest zawsze lepsza niż negatywna. Kiedy pozostajesz pozytywny i ciężko pracujesz, sprawisz, że niemożliwe stanie się możliwe. Stwierdzenie, że czegoś nie możesz zrobić, jest samospełniającą się przepowiednią.

„Spróbujmy” zamiast „To nigdy nie będzie działać”. Ważne jest, aby dać swoim ludziom nadzieję i dać im znać, że jesteś gotów spróbować czegoś nowego. Próba i porażka to duża część każdej historii sukcesu, a kiedy popierasz odważne wybory, dajesz ludziom do zrozumienia, że ​​jesteś w stanie zaryzykować.

„Możesz na mnie liczyć” zamiast „To nie moja odpowiedzialność”. Jeśli nie mogą liczyć na ciebie jako lidera, twoi ludzie nigdy cię nie będą szanować. Obejmuj swoją odpowiedzialność i swoją rolę w zespole. Tak, to jest proste. I ważne.

„Dziękuję” i „świetna robota” zamiast „OK”. Kiedy dziękujesz ludziom i doceniasz ich wysiłki, nawet za coś przyziemnego, pozwalasz im wiedzieć, że ich praca jest zauważana i doceniana. Niewiele rzeczy sprawia, że ​​człowiek czuje się lepiej lub bardziej go inspiruje.

Bądź liderem od wewnątrz: Naucz się mówić jak potężny przywódca i uważaj na słowa, ponieważ są one różnicą między twoim sukcesem a porażką.