Zaznacz stronę

Wielu osobom wydaje się, że nie istnieje nic łatwiejszego niż doradzać innym na rynku pracy czy prowadzić proces rekrutacyjny. Ten stereotyp wynika stąd, iż skupiamy się wyłącznie na kompetencjach „miękkich” wymaganych w tym zawodzie. Bo rzeczywiście, praca w HR to przede wszystkim praca z ludźmi. Jak żadne inne zajęcie wymaga świetnych zdolności komunikacyjnych, w których to mieści się także – o czym się często zapomina – umiejętność słuchania. Błędne jest jednak przekonanie, że to „łatwizna”. Statystyki dotyczące spraw związanych z dyskryminacją czy mobbingiem w miejscu pracy jasno wskazują na jedno – z komunikacją mamy ogromny problem. Nadto, specjalista ds. HR cechować musi się nie tylko kompetencjami „miękkimi”, ale jak najbardziej posiadać musi „twarde” umiejętności. Jakie?  Jeśli zajmuje się doradztwem zawodowym, musi znać realia rynku pracy, ze szczególnym uwzględnieniem branż, w których doradza. Inną rzeczą jest znajomość technik rekrutacyjnych oraz umiejętność organizacji samego procesu rekrutacji, który może być bardzo skomplikowany. Coraz rzadziej proces ten ogranicza się do przejrzenia CV, a następnie zaproszenia wybranych osób na rozmowę kwalifikacyjną. Czasem znalezienie odpowiedniego pracownika jest uzależnione od samego sposobu przeprowadzenia tego procesu.

Mówiąc językiem uproszczonym: specjalista ds. HR to nie jest łatwy kawałek chleba i nie jest to zajęcie dla wszystkich. Jednak jeżeli jesteśmy pewni, że sprawdzilibyśmy się w tym zawodzie, to co zrobić, żeby dostać pracę w branży.

Po pierwsze: wykształcenie

Podjęcie odpowiednich studiów to pierwszy krok, przy czym niekoniecznie muszą być to studia magisterskie (choć istnieje duża szansa, że dałyby nam przewagę) z zakresu psychologii (specjalizacje: komunikacja, psychologia biznesu etc.), komunikacji i marketingu czy zarządzania, a także: Public Relations czy Human Relations. Jeśli w wykształceniu pojawiają się luki, możemy uzupełnić je odpowiednimi szkoleniami (pamiętając o wyborze rzetelnego i wiarygodnego podmiotu szkolącego).

Po drugie: doświadczenie

Warto pomyśleć o odbyciu praktyki lub stażu, jeśli to właśnie praca w HR ma być pierwszą w naszej karierze zawodowej. Decydując się na ten krok, dobrze jest nawiązać kontakt z profesjonalną agencją pracy tymczasowej. Najlepsza będzie ta, która świadczy kompleksowe usługi, zaczynając od doradztwa personalnego przez kampanie rekrutacyjne kończąc na specjalistycznych procesach pozyskiwania wysoko wykwalifikowanych pracowników. Czas, jaki przeznaczymy na staż bądź praktyki to stosunkowo „bezpieczny” sposób na sprawdzenie, czy rzeczywiście praca w tym obszarze nam odpowiada.

Jeśli podejmiemy decyzję o pracy w HR w naszej późniejszej drodze zawodowej, może się okazać, że nie będzie możliwe lub nie będziemy mogli pozwolić na zdobywanie doświadczenia zawodowego w formie praktyk bądź staży. Jednak sięgnijmy pamięcią do naszej dotychczasowej kariery zawodowej. Odszukajmy te jej momenty, w których pracowaliśmy w obszarze komunikacji, może mediacji, rozwiązywania konfliktów etc. Doświadczenie w pracy z ludźmi jest tym, co pracodawca szukający specjalisty ds. HR ceni najbardziej.