Zaznacz stronę

Śmierć i podatki są tradycyjnie postrzegane jako dwie gwarancje w życiu, ale wydaje się, że trzecia pozycja oficjalnie znalazła się już jakiś czas temu na liście: zmiana. Tempo zmian przyspiesza z każdym dniem, miesiącem i rokiem. Gwałtowny rozwój technologii pozwolił na szybki rozwój nowych produktów, usług i firm, ale także sprawił, że inne stały się przestarzałe równie szybko. Zarządzanie zmianami to systematyczne podejście i zastosowanie wiedzy, narzędzi i zasobów do radzenia sobie ze zmianami. Skuteczne zarządzanie zmianami wykracza poza zarządzanie projektami i zadania techniczne podejmowane w celu wprowadzenia zmian organizacyjnych lecz obejmuje kierowanie „ludzką stroną” zmianach w organizacji. Podstawowym celem zarządzania zmianą jest skuteczne wdrażanie nowych procesów, produktów i strategii biznesowych przy minimalizacji negatywnych wyników. Badania wykazały, że 70% wszystkich wysiłków związanych ze zmianami organizacyjnymi kończy się niepowodzeniem, kosztuje więcej lub trwa dłużej niż oczekiwano. Jednym z niezbędnych składników udanych zmian jest zaufanie. Jeśli ludzie w organizacji nie ufają swoim liderom, nie zaakceptują zmiany.

Poznaj sześć kroków, które przywódcy mogą podjąć, aby zbudować zaufanie podczas wprowadzania zmian organizacyjnych.

1. Ustaw realistyczne oczekiwania

Jednym z podstawowych sposobów osłabienia zaufania jest niespełnienie oczekiwań. Nie spełnione obietnice korzyści wynikające z proponowanych zmian, mogą łatwo doprowadzić do utraty zaufania. Określ jasne i realistyczne oczekiwania, a następnie ciężko pracuj, aby osiągnąć rezultaty.

2. Uwzględnij obawy ludzi

Zwiększysz szansę na sukces, jeśli zaczniesz aktywnie reagować na etapy niepokoju swoich ludzi. Dla liderów niezwykle ważne jest zajęcie się obawami pracowników, aby złagodzić strach i lęk związany ze zmianą.

3. Zrób to bezpiecznie

Pracownicy nie będą podejmować ryzyka lub wprowadzać innowacji jeśli obawiają się krytyki lub kary za popełnione błędy. Obowiązkiem lidera jest stworzyć środowisko, w którym ludzie będą czuć się bezpiecznie przy np. zadawaniu pytań, zgłaszaniu błędów lub proponowaniu pomysłów.

4. Udostępniaj informacje

W przypadku braku informacji ludzie wymyślą własną wersję prawdy, a częściej ta wersja będzie bardziej negatywnym spojrzeniem na prawdę niż na to, co jest w rzeczywistości. Nie zapominaj o dzieleniu się informacjami ze wszystkimi poziomami w organizacji.

5. Przyznaj się, gdy czegoś nie wiesz

Przyznanie się, że nie znasz odpowiedzi, może być jednym z najpotężniejszych zachowań budujących zaufanie, jakie możesz zastosować. Żaden lider nie chce okazać swoich niekompetencji jednak tym sposobem pokazujesz swoją uczciwość i pokorę.

6. Zaangażuj innych w planowanie i wdrażanie

Ludzie przyjmują odpowiedzialność za plany, które tworzą i wdrażają. Zaangażuj swój zespół w planowanie i wdrażanie procesów związanych ze zmianą, a pójdzie to znacznie płynniej, niż jeśli spróbujesz je narzucić.