Zaznacz stronę

14 myśli o budowaniu wspaniałej kultury

 1. Wielcy przywódcy budują i napędzają wielkie kultury. Wiedzą, że to ich priorytet. Nie mogą tego zadania przekazać pracownikom. Muszą prowadzić i angażować się w ten proces.
 2. Kultura jest powodem, dla którego wielkie organizacje odniosły sukces. Kultura napędza oczekiwania i przekonania. Oczekiwania i przekonania napędzają zachowanie. Zachowanie napędza nawyki. Nawyki tworzą przyszłość.
 3. Kultura jest ponad strategią. Strategia jest ważna, ale to twoja kultura określi, czy twoja strategia się powiedzie.
 4. Jeśli skupisz się na owocach (wyniki i liczby) i zignorujesz korzeń (kulturę), twoje drzewo umrze. Ale jeśli skupisz się na i odżywisz korzeń, zawsze będziesz miał wielką podaż owoców.
 5. Budując zespół i organizację, musisz kształtować swoją kulturę. Kultura sama się formuje czy ci się to podoba, czy nie. Kluczem do sukcesu jest określenie, na czym ma polegać twoja kultura i organizacja. Gdy poznasz wartości i zasady, które reprezentujesz, każda decyzja stanie się łatwa do wykonania; w tym ludzi, których rekrutujesz i zatrudnisz.
 6. Kultura wielkości nie dzieje się przypadkiem. Dzieje się tak, gdy lider oczekuje wielkości, a każda osoba w organizacji ją buduje, ceni ją, wzmacnia i walczy o nią.
 7. Kultura jest dynamiczna, a nie statyczna. Każdy w twojej organizacji tworzy kulturę przez to, co myślą, mówią i robią każdego dnia. Kultura jest prowadzona z góry na dół, ale ożywia się od dołu.
 8. Twoja kultura to nie tylko twoja tradycja. To ludzie w twoim budynku, którzy ją tworzą. – Brad Stevens, główny trener, Boston Celtics
 9. Prowadząc nowy zespół lub organizację, zbudowanie nowej kultury zajmie więcej czasu, jeśli pozwolisz negatywnym osobom z poprzedniej kultury na skażenie procesu.
 10. Kiedy budujesz silną, pozytywną kulturę, większość energetycznych wampirów odejdzie sama, ponieważ nie będzie do niej pasować.
 11. Tworzenie kultury, w której ludzie boją się porażki, prowadzi do porażki. Najważniejsze jest wyciąganie z niej wniosków, co ostatecznie prowadzi do sukcesu.
 12. Zmiana jest częścią każdej kultury i organizacji. Obejmowanie zmian i wprowadzanie innowacji zapewni, że Twoja organizacja dobrze się rozwija.
 13. Postęp jest ważny, ale gdy wprowadzamy innowacje i zmiany, upewnijmy się, że szanujemy tradycję, cel i kulturę. To generuje moc z twojej przeszłości, by stworzyć twoją przyszłość.
 14. Kultura jest jak drzewo. Kultywowanie i rozwój trwa latami, a jednak można je pociąć w ciągu minuty. Chroń swoją kulturę.