Roboty współpracujące to intensywnie rosnący segment robotyki przemysłowej. Według opracowania Loup Ventures do 2025 roku to właśnie roboty współpracujące będą stanowić 1/3 dostarczanych globalnie robotów.
Czym są roboty współpracujące?
Roboty współpracujące – w branży zwane cobotami – to mniejsze jednostki, które mają pracować w bezpośredniej interakcji z ludźmi. W związku z mniejszymi prędkościami pracy, gabarytami i osłonami przeciwkolizyjnymi nie wymagają wydzielenia w postaci klatki bezpieczeństwa. Idealnie sprawdzają się w monotonnych pracach, czy też obarczonych dużym ryzykiem dla operatora.
Roboty współpracujące charakteryzują się prostotą obsługi, a dodatkowo ich utrzymanie i programowanie nie wymaga specjalistycznej wiedzy, co stanowi ich ogromny atut. W łatwy sposób mogą być dostosowywane przez osoby dedykowane do obsługi lokalnie bez konieczności długiego oczekiwania na serwis zewnętrzny.
Zastosowanie robotów współpracujących
Producenci cobotów wyliczają praktycznie nieograniczone zastosowanie swoich maszyn. Zaczynając od produkcji maszyn medycznych poprzez motoryzację, produkcję elektroniki, a nawet produkcję żywności. Szczególnym przykładem są miejsca o ograniczonej przestrzeni, gdzie z łatwością można wstawić najmniejsze z robotów zwane trzecią ręką. Coboty tworzą pomost pomiędzy pracą ręczną, a typowym robotem przemysłowym.
Idealne rozwiązanie dla MŚP
Przeważnie automatyzacja stanowiska pracy była poza zasięgiem małych i średnich przedsiębiorców ze względu na wysokie nakłady inwestycyjne oraz brak wykwalifikowanej kadry do obsługi stanowisk automatycznych.
Uwzględniając krytycznie niski poziom dostępności pracowników na rynku pracy, coboty idealnie wspierają potrzeby MŚP. Robot współpracujący może być przekonfigurowany tak, żeby mógł obsługiwać inne stanowisko, gdy zajdzie taka potrzeba. Unikamy problemu dedykowanego osprzętu, który jest powszechnym problemem w przypadku tradycyjnych robotów. Coboty zapewniają elastyczność, która pozwala na szybką reakcję zmieniającego się rynku.
Dodatkowo unikalna formuła DBR, w ramach której dostępne są coboty sprawia, że koszt zautomatyzowanego stanowiska często jest niższy niż wynagrodzenie operatora.
Programowanie i uruchamianie robota
Robotów współpracujących nie programuje się w potocznym tego słowa znaczeniu. Technologia tych urządzeń jest tak skonstruowana, że “uczenie” robota realizowane jest przez przeszkolonego operatora bez doświadczenia w programowaniu. Konfiguracja i obsługa są realizowane przez prosty interfejs wizualizujący pracę cobota. Na etapie konfiguracji jego ramię jest prowadzone przy użyciu strzałek na dotykowym sterowniku. Takie rozwiązanie skutkuje poprawą efektywności wdrożenia z typowych tygodni do dni, a nawet godzin.
Najnowsze komentarze